Rigoni Bio, 65g

Rigoni Bio, 65g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €2,90 Zbritje

Rigoni është erëza kryesore e vendeve mesdhetare dhe një përbërës kyç i kuzhinës greke. Përdoret si erëza në gatim por edhe si zierje në vetvete pasi ka shumë përfitime. Mishrat, sallatat, byrekët, patatet... marrin një shije më të veçantë kur thjesht shtoni një sasi të vogël rigon.

Është një nga antioksidantët më të fuqishëm natyrorë. Ka veprim të fortë analgjezik.

Që në lashtësi është përdorur si ilaç për helmimet, spazmat dhe ënjtjet, si dezinsektues kundër dhimbjes së stomakut. Hulumtimet bashkëkohore dëshmojnë se janë spazmolitike, luftojnë dismenorrenë, lehtëson dhimbjet muskulare dhe e bën të mirë reumatizmin.

Rigoni është një burim i pasur fibrash. Përdorimi i tij në dietat me fibra të larta është treguar se redukton nivelet e larta të kolesterolit dhe rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Rigoni është i rëndësishëm për shumë lëndë ushqyese, si vitamina K, vitamina C, vitamina A, mangani, hekuri, kalciumi, karotina, luteina, zeaksantina dhe kriptoksantina.

Rigoni si zierje: një lugë gjelle rigon në një tigan me ujë, ziejeni dhe pini një filxhan në çdo vakt para ose pas. Pija e rigonit është e përshtatshme për trajtimin e ftohjes, gripit, etheve të lehta, dispepsisë, shqetësimeve të stomakut dhe menstruacionet e dhimbshme.