Piper i zi pluhur Bio, 100g

Piper i zi pluhur Bio, 100g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €3,30 Zbritje

Piperi i zi me origjinë të largët nga India rritet atje dhe në vende të tjera tropikale dhe përdoret jo vetëm në kuzhinën indiane, kineze dhe japoneze por edhe në mbarë botën për të shijuar ushqimet tona dhe për t'u dhënë atyre një shije pikante.

Nga speci i bardhë dhe jeshil dalin edhe farat e së njëjtës bimë.

Një nga përfitimet e shumta të piperit të zi është se ai mund të veprojë kundër ankthit dhe depresionit. Piperina që përmban ka veti të stimulojë sistemin tuaj nervor dhe ta ndihmojë atë të funksionojë më mirë.

Vetitë antioksiduese të specit mund të parandalojnë ose riparojnë dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe kështu të ndihmojnë në parandalimin e kancerit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe probleme me mëlçinë.