Miell nga kinoa, 250g

Miell nga kinoa, 250g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €3,50 Zbritje

Mielli i quinoas është ideal për çdo përdorim si p.sh. për të bërë bukë, makarona, ëmbëlsira, biskota pasi ka një përmbajtje më të lartë yndyre se mielli i grurit. Shpesh përdoret në recetat pa gluten. Ajo është "nëna e të gjitha farave" sipas inkasve. Vlera e saj ushqyese është veçanërisht e lartë dhe për këtë arsye kinoa ka qenë e kërkuar në të gjithë botën vitet e fundit.

Aty ku përdoret jep një aromë të lehtë arrat dhe është i përshtatshëm si për receta të ëmbla ashtu edhe për të shijshme.

Është ideal për ata me intolerancë ndaj glutenit dhe i përket kategorisë së ushqimeve makrobiotike. Quinoa gjithashtu përmban acide yndyrore omega-3, të cilat janë të dobishme për zemrën. Është gjithashtu një burim i mirë i fosforit dhe përmban magnez dhe hekur.

Ajo vlerësohet shumë për vlerat e saj ushqyese dhe Kombet e Bashkuara e kanë klasifikuar Quinoan si një superushqim. Ndryshe nga orizi ose gruri, të cilat janë të ulëta në lizinë, quinoa përmban një përmbajtje të ekuilibruar të aminoacideve thelbësore për njerëzit. Edhe pse në të vërtetë është një farë, quinoa konsiderohet si një drithë e plotë dhe një burim i mirë fibrash.

Mielli i quinoas është i shkëlqyeshëm për petullat, kiflet dhe koret e picave dhe byrekut. Mund ta përdorni edhe për të trashur supat ose salcat.