Lëvozhga Psyllium, 100g

Lëvozhga Psyllium, 100g

Orgona Superfood

Çmimi i zakonshëm €6,90 Zbritje

Fletëzat e Psyllium-it janë marrë nga farat e gjethediellit madhor (emri latin Plantago psyllium). Fletët e Psylliumit përdoren shpesh për qëllime fito-terapeutike. Lëngjet (shurupe viskoze) polisaharike e lidhin ujin dhe kanë aftësinë për të rritur volumin e tyre deri në 15 herë. Ato përdoren gjithashtu si një burim i fibrave, nuk kanë shije dhe përshtaten në kombinime të shumta dhe zakonisht konsumohen në lëngje të përziera. Gjithashtu mund t'i përdorni ato për të bërë bukë dhe produkte të ndryshme të pjekjes. Përveç fitoterapisë perëndimore, lëkura psyllium përdoret shpesh në mjekësinë ayurvedike dhe kineze. Mënyra e përdorimit: 1-3 lugë çaji të fletëzave psyllium i përzieni në jogurt, ujë ose lëng dhe konsumoni menjëherë për konvertim të shpejtë në masën e xhelatinës. Këshillohet që menjëherë të pihet një gotë uji shtesë dhe të rritet marrja e lëngjeve gjatë ditës. Nëse përdorni fletëza psyllium për përzierje të bukës, përzieni pluhurin direkt në brum për të marrë më shumë konsistencë. Veçanërisht e përshtatshme për përzierjet pa gluten.