Karafili i plotë Bio, 20g

Karafili i plotë Bio, 20g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €2,20 Zbritje

Karafili vjen nga sythat e tharë të bimës së karafilit. Lulëzon në Filipine, Madagaskar, Indi Perëndimore dhe Antile.

Karakteristika kryesore e tij është shija dhe aroma intensive, kaustike. Ne e përdorim atë për aromatizimin e mishit, brumërave, furrave të bukës dhe pijeve, kryesisht për aromën e likerit. Për shkak se është veçanërisht i nxehtë, këshillohet që ta hiqni atë nga ushqimi përpara se të shërbehet ose të përdoret në pluhur. Ai përmban një vaj esencial, i cili konsiderohet një ilaç për dhimbjen e dhëmbëve, dispepsinë dhe të përzierat. Është gjithashtu dezinfektues, analgjezik dhe antiseptik.

Cilat janë mënyrat se si mund ta përdorim atë dhe si mund të përfitojmë nga atributet e tij?

1. Duke konsumuar një ose dy karafila mund të ndihmojmë në largimin e toksinave të dëmshme nga trupi.
2. Karafili ndihmon në mbrojtjen e qelizave dhe stimulon energjinë në të gjithë trupin.
3. Përdoret gjerësisht në mjekësinë tradicionale për raste të tilla si era e keqe e gojës, dhimbja e dhëmbëve dhe migrena.
4. Ofron lehtësim të menjëhershëm nga dhimbja e dhëmbëve. Thjesht vendosni një karafil në zonën e prekur për t'u ndjerë menjëherë më mirë
5. Karafilët përmbajnë eugenol, një substancë që u jep aromën e tyre të veçantë, ndihmon në mpirje dhe lehtësim të dhimbjes së dhëmbëve dhe higjienës orale, duke luftuar bakteret
6. Karafili ka veti kundër insekteve dhe largon mushkonjat, mizat dhe milingonat
7. Ka veti të rëndësishme anti-inflamatore, dhe mund të përdoret në trajtimin e inflamacioneve dhe infeksioneve
8. Përtypja e dy karafilave mund të lehtësohet nga dispepsi dhe të përzierat, pasi ka veti qetësuese, tretëse dhe antispazmatike.
9. Besohet se stabilizon sheqerin në gjak, ka veti antihipertensive dhe mbron nga sëmundjet kardiovaskulare duke bllokuar grumbullimin e trombociteve
10. Vetitë e tij pastruese ndihmojnë në detoksifikimin e gjakut
11. Sipas Ayurvedic Medicine, çaji i karafilit mund të ndihmojë në rastet e gripit dhe ftohjes. Ai gjithashtu mund të veprojë si një ekspektorant, duke ndihmuar në largimin e flakëve. Si një qetësues natyral kundër dhimbjeve dhe për shkak të vetive të tij antimikrobike, ndihmon në trajtimin e dhimbjes së fytit.