Hikërror Bio, 500g

Hikërror Bio, 500g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €3,30 Zbritje

Buckwheat ose hikërror është një farë e një shkurre të ulët vendase në Azi dhe e përhapur në Evropë.

Hikërrori nuk përmban gluten dhe është i pasur me proteina, vitamina B, vitamina E dhe K, acid folik, minerale si kalcium, hekur, magnez, mangan, fosfor, kalium, selen dhe zink.

Ka një efekt të dobishëm në uljen e kolesterolit dhe stabilizon nivelet e sheqerit në gjak falë fibrave të tretshme që përmban.

Ai i jep energji trupit dhe mund të kontribuojë në funksionimin e mirë të sistemit të qarkullimit të gjakut.

Ai zëvendëson çdo ditë patatet dhe orizin, ndërsa kombinohet me bizele dhe fasule. Mund të shtohet edhe në sallata, supa dhe ushqime të ziera.