Alga Arame, 50g

Alga Arame, 50g

Okinawa

Çmimi i zakonshëm €9,50 Zbritje

Aramat janë alga me fije të holla, me shije të butë dhe kombinohen mirë me perime rrënjë, tofu ose fara. Ata nuk kanë një shije aq intensive sa algat e tjera, kështu që ato rekomandohen në fillim derisa të zhvillohet shija për perimet e detit. Gjatë gatimit, është mirë të shtoni pak shoyu, e cila thekson shijen e tyre të butë të ëmbël, dhe disa pika uthull orizi.

Udhëzime për përdorim: Lani algat e papërpunuara mirë me ujë të rrjedhshëm dhe zhyteni për 15 minuta në ujë të nxehtë. Pastaj kullojini ato dhe shpëlajini mirë, dhe hidhni ujin e mbetur nga njomja. Ziejeni një lugë gjelle alga deti për 20 minuta, sezoni me salcë soje. Goodshtë mirë t’i kombinoni me perime rrënjë, fara dhe tofu.