Matcha, 30g

Matcha, 30g

Muso

Çmimi i zakonshëm €15,90 Zbritje

Matcha është një pluhur çaji jeshil premium japonez që është përdorur për shekuj me radhë në ceremonitë japoneze të çajit. Gjethet e çajit jeshil Matcha vjelen disa javë para kohës klasike të vjeljes, ekskluzivisht nga kaçubat e fshehura nga rrezet e diellit. Ky proces, ndër të tjera, stimulon sintezën e klorofilit dhe rrit nivelin e aminoacideve, kryesisht L-theaninës. Gjethet vjelen ekskluzivisht me dorë, pas së cilës ato zihen në avull, shuhen dhe thahen dhe më në fund bluhen në një pluhur të imët me një mulli guri. Ndryshe nga llojet e tjera të çajit jeshil që mund të qëndrojnë të përgatitur, çaji matcha pihet gjithmonë i përgatitur rishtas dhe ka një shije natyrshëm të ëmbël. Natyrshëm është i pasur me antioksidantë (katehinë), vitamina A, B6, C dhe K, minerale, magnez, kalcium, hekur, kalium, fosfor, zink dhe bakër.

Udhëzimet për përdorim: shtoni një lugë të vogël pluhur matcha në një filxhan, shtoni një lugë ujë të ftohtë dhe përzieni me një lëvizje ose lugë (në mënyrë ideale duke përdorur një tundëse bambu). Shtoni ujë të nxehtë ose të ftohtë ose një pije bimore sipas dëshirës dhe shijoni! Ju gjithashtu mund të shtoni pluhur matcha në një smoothie.