Panxhari pluhur, 100g

Panxhari pluhur, 100g

Bobice

Çmimi i zakonshëm €9,90 Zbritje

Panxhari (beta vulgaris) po bëhet gjithnjë e më i popullarizuar si një superushqim i ri për shkak të hulumtimeve të fundit sipas të cilave panxhari dhe lëngu i panxharit mund të përmirësojnë aftësinë fizike, të ulin presionin e gjakut dhe të rrisin qarkullimin e gjakut.

Është një bimë barishtore dyvjeçare ose shumëvjeçare me origjinë nga brigjet e Mesdheut. Rrënja qendrore e panxharit piqet në 50-60 ditë nga mbjellja dhe peshon rreth 100 deri në 150 g. Ka ngjyrë të kuqe-vjollcë, me shije të ëmbël, tokësore dhe delikate.

Përveç kësaj, panxhari ka një vlerë të jashtëzakonshme ushqyese.

Është një burim i madh i acidit folik dhe një burim shumë i mirë i fibrave, manganit dhe kaliumit.

Panxhari renditet ndër 10 perimet më të fuqishme antioksidante dhe është një nga burimet më të pasura të glutaminës, një aminoacid që është thelbësor për shëndetin dhe mirëmbajtjen e traktit tretës.
- lëngu i panxharit përmirëson aftësinë fizike (me 2,8% ose 11 sekonda në një garë çiklizmi prej 4 km dhe me 2,7% ose 45 sekonda në një garë 16,1 km);
- një lugë çaji pluhur është e barabartë me një panxhar;
- 500 mililitra lëng panxhari ul ndjeshëm presionin e gjakut.