QULL ME AMARANT

Amaranti është një drithë i shijshëm që nuk ka përmbajtje gruri dhe gatimi i tij është super i lehtë. Ka një shije të shijshme dhe ka vlera të shumëta ushqyese duke qenë i pasur me fibra, proteina si dhe magnez e hekur. Ja një pjatë e thjeshtë që mund ta përgatisni për mëngjes.


Përbërësit:

Për garniturë (zgjedhni sipas dëshirës):


Gatuani amarantin në ujë për rreth 20 minuta në nxehtësi të ulët me kapakun e mbuluar. Pastaj shtoni qumështin bimor dhe ëmbëlsuesin dhe lëreni të zihet pak më shumë (mos harroni ta përzieni herë pas here) derisa të krijohet një masë e butë si puding.


Vendoseni në pjatë e shtoni përbërësit që ju pëlqejnë. Ne përdorëm gjalpë bajamesh, boronica, mjedra, shegë etj.


Lini një koment

Mbani mend, komentet do të aprovohen përpara se të publikohen.