Thjerrëza të zeza greke Bio, 300g

Thjerrëza të zeza greke Bio, 300g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €2,70 Zbritje

Me një përpjekje të veçantë në zonat malore të Sagamata Boeotia, natyra greke ofron bujarisht thjerrëzat e zeza të çmuara në sasi veçanërisht të kufizuara.

Thjerrëzat e zeza janë të pasura me proteina dhe fibra, dhe vetëm gjysmë filxhani me thjerrëza të zeza të gatuara përmban rreth 12 gram proteina dhe 9 gram fibra, një kombinim i fuqishëm që mund të na mbajë të ngopur dhe energjikë për shumë më gjatë se ushqimet e tjera.

Thjerrëzat e zeza janë jashtëzakonisht të shijshme, përshkruhen si havjar i thjerrëzave dhe një nga vetitë e tyre është se treten më lehtë se thjerrëzat e zakonshme.

Ata nuk kanë nevojë për njomje gjatë natës. I lajme dhe i hedhim ne sasi te dyfishte uje pa kripe te ziejne ne zjarr te ulet per 20-30 minuta ne varesi sesi na pelqejne.

I ziejmë, i hedhim vaj dhe kripë dhe i hamë. Mund të hedhim edhe copa të vogla domate, majdanoz dhe ullinj ose t'i përziejmë me sallata të tjera si një sallatë jeshile. Mund t'i përdorim për zbukurim.