Spirulina pluhur, 100g

Spirulina pluhur, 100g

Ekozona

Çmimi i zakonshëm €7,00 Zbritje

Spirulina mikroalgë është një algë blu-jeshile e ujërave të ëmbla 3.6 miliardë vjet e vjetër, që e bën atë një nga banorët më të vjetër të vendit dhe mori emrin e saj për shkak të formës së saj në formë spirale. Në ditët e sotme njihet edhe si superushqim.

Është e pasur me lëndë ushqyese dhe aminoacide dhe përmban natyrshëm klorofil, vitamina dhe minerale gjurmë. Në të njëjtën kohë, është një burim i vlefshëm i lëndëve ushqyese si vitamina B12 dhe jodi, të cilët ndikojnë pozitivisht në gjendjen e përgjithshme të organizmit. Spirulina është e pasur me vitaminë B12 e cila kontribuon në funksionimin normal të sistemit imunitar, hekur që redukton lodhjen dhe rraskapitjen, krom që ndihmon në ruajtjen e niveleve normale të glukozës në gjak dhe jod që kontribuon në prodhimin normal të hormoneve tiroide. Është burim i vitaminës E, e cila mbron qelizat nga stresi oksidativ dhe manganit, i cili kontribuon në formimin normal të indit lidhës.

Udhëzime për përdorim: përzieni një lugë çaji pluhur spirulina (= 3g) me lëng ose ushqim. Ky ushqim i plotë natyral rekomandohet të merret 2 herë në ditë gjatë ose ndërmjet vakteve. Nuk rekomandohet të merret me pije të nxehta sepse nxehtësia neutralizon veprimin e lëndëve ushqyese.