Oriz i zi, 500g

Oriz i zi, 500g

Ekozona

Çmimi i zakonshëm €3,90 Zbritje

Orizi i zi, i njohur edhe si "orizi i ndaluar", është përdorur në kuzhinën aziatike për mijëra vjet dhe dikur ishte i rezervuar vetëm për fisnikërinë. Orizi i zi përmban në mënyrë natyrale shumë antioksidantë, fibra dhe fitonutrientë.

Ka ngjyrë të zezë ose vjollcë falë antioksidantit anthocyanin, i cili është përgjegjës edhe për pigmentimin e frutave si boronica. Ka shije të ëmbël dhe pas zierjes merr ngjyrë vjollce.

Gatuani orizin e zi në zjarr të ulët për 50-55 minuta dhe shërbejeni me salcën tuaj të preferuar ose me kombinime të ndryshme me perime. Orizin e zi mund ta kombinoni edhe në supa dhe zierje ose me sallata të ftohta.

Orizi i zi Ekozona është rritur në mënyrë organike dhe vjen në paketim krejtësisht pa plastikë. Pasi të keni zbrazur paketimin, mund ta hidhni fletën e letrës së bashku me etiketën në mbetjet biologjike pasi të dyja janë të kompostueshme.