Matcha pluhur,100g

Matcha pluhur,100g

Orgona Superfood

Çmimi i zakonshëm €25,00 Zbritje

Produkt 100% organik. Matcha është çaj jeshil premium japonez, pluhur që përdoret në ceremonitë e çajit japonez për shekuj. Konsiderohet ndër Superfood-ed më të madh në trendet e 2016-tës. Matcha është një antioksidant i fuqishëm me efekt detoksifikues. Fletëzat e çajit të gjelbër për prodhimin e Matcha-s vjilen disa javë para kohës së korrjes klasike, ekskluzivisht nga kaçubat që janë të mbrojtura nga ekspozimi direkt i rrezeve të diellit. Ky proces, ndër të tjera, promovon sintezën e klorofilit dhe rrit nivelin e aminoacideve, kryesisht L-teanina. Fletëzat janë zgjedhur vetëm me dorë, pas së cilës avullohen, pastaj thahen dhe në fund bluhen në mulli me guri në pluhur të imët. Ndryshe nga llojet e tjera të çajit të gjelbër që mund të lihen të përgatitur, çaji matcha pihet gjithmonë i freskët për atë karakterizohet nga një shije natyrale e ëmbël. Natyrshëm është i pasur me antioksidantë (katein), vitamina A, B6, C dhe K, minerale, magnez, kalcium, hekur, kalium, fosfor, bakër dhe zink. Udhëzime për përdorim: shtoni një lugë gjelle pluhur matcha në një filxhan, shtoni ujë të ftohtë, përzieje me një lugë ose shpatull (në mënyrë ideale një shpatull bambusi). Shtoni ujë të nxehtë ose të ftohtë ose pije bimore sipas dëshirës dhe kënaquni! Pluhur Matcha gjithashtu mund të shtohet në smoothie.