Kinoa e kuqe Bio, 300g

Kinoa e kuqe Bio, 300g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €3,40 Zbritje

...drithëra të shkëlqyera pa gluten

Një shumëllojshmëri e ndryshme e kinoa-s së bardhë të njohur. Një kokërr ekzotike nga Andet e largëta është një nga ushqimet më ushqyese në planet. I gatuar si orizi, është pa gluten dhe i pasur me vitamina dhe elementë gjurmë. Edhe NASA përfshin kinoan në furnizimet ushqimore të misioneve të saj hapësinore.

Kinoa është një shkurre dhe farat e saj shumëngjyrëshe janë të ngrënshme. Emri shkencor është Chenopodium quinoa. Siç u përmend më lart, është pa gluten, por ka shumë proteina dhe pak sheqer, duke e bërë atë një ushqim ideal për pothuajse të gjithë, por veçanërisht për diabetikët dhe ata me sëmundje celiac. Vlen të përmendet se një herë e një kohë quinoa nuk u vlerësua shumë nga pushtuesit spanjollë,

Përdorimi:
Përgatitni kinoan në të njëjtën mënyrë si gatuani orizin (një pjesë quinoa në dy pjesë ujë). E vëmë ujin të vlojë: shtojmë kuinoan, e ulim zjarrin, e mbulojmë tenxheren dhe e lëmë të ziejë për 12 - 15 minuta. Pasi ta servirni në pjatë, shtoni domaten e freskët, qepën e freskët, majdanozin, vajin e ullirit dhe kripën dhe keni në tryezë një ushqim ushqyes të ëndërruar.