Kinoa Bio, 500g

Kinoa Bio, 500g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €4,70 Zbritje

DRITHRA QË ZËVENDËSOI MISHIN
Kinoa është një shkurre farat e së cilës hahen dhe vijnë në shumë ngjyra: e bardhë, e kuqe, e zezë dhe blu.

Kinoa kishte një rëndësi të madhe ushqyese për kulturat e lashta të Andeve. Ishte ushqimi i dytë kryesor pas patateve dhe pasohej nga misri.

Sot vlerësohet shumë për vlerat e tij ushqyese dhe Kombet e Bashkuara e kanë klasifikuar si një superushqim për përmbajtjen e lartë të proteinave (13%).

Ndryshe nga orizi ose gruri, të cilat janë të ulëta në lizinë, quinoa përmban një përmbajtje të ekuilibruar të aminoacideve thelbësore.

Kjo do të thotë se më pak proteina quinoa se proteina e grurit nevojitet për nevojat tona. Edhe pse në të vërtetë është një farë, quinoa konsiderohet si një drithë e plotë dhe një burim i mirë fibrash. Kinoa gjithashtu përmban yndyrna omega 3, të cilat nuk e dëmtojnë zemrën. Është gjithashtu një burim i mirë i fosforit dhe ka shumë magnez dhe hekur.