Fasule Azuki, 500g

Fasule Azuki, 500g

Ekozona

Çmimi i zakonshëm €3,20 Zbritje

Fasulet Azuki janë fasule ovale të kuqe të errëta, me madhësi rreth gjysmë centimetri, me origjinë nga Japonia. Kokrrat kanë një buzë të dukshme të bardhë në njërën anë. Azuki ka një përmbajtje të lartë proteinash dhe një përmbajtje shumë të ulët yndyre. Është një burim i mirë i magnezit, kaliumit dhe hekurit, si dhe përmban bakër, mangan, zink, vitaminë A dhe disa vitamina të kompleksit B. Tradicionalisht përdoret në Japoni, ku njihet për vetitë e tij medicinale: për pastrimin e trupit dhe për mbështetjen e punës së veshkave dhe traktit urogjenital. Duke qenë të pasura me kalium dhe të ulëta në natrium, fasulet azuki ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, përmirësojnë qarkullimin dhe veprojnë si një diuretik natyral.

Përgatitja: Ziejini azuki për 6-8 orë ose gjatë gjithë natës. Ziejini fasulet në ujë sa të mbulohen, fillimisht në zjarr të fortë dhe kur të vlojë e ulim zjarrin dhe e mbulojmë tenxheren. Nëse është e nevojshme, shtoni ujë (të ftohtë), dhe në fund shtoni kripë. Zihet për rreth 40 minuta deri në 1 orë në zjarr të ulët, me shtimin e algave kombu.

Mund ta kombinoni me oriz ose me drithëra të tjera, në versione të kripura dhe të ëmbla.