MUFFINS TËRSHËRE ME MOLLË DHE KANELLË

 

Këto muffins me tërshërë, mollë dhe kanellë janë të përsosura për një mëngjes të thjeshtë dhe të shëndetshëm gjatë gjithë javës!


Përbërësit:

Furrën e nxeni në temperaturë 180°C. Spërkatni një tigan të muffins me pak vaj dhe vendoseni anash.

Bashkoni tërshërën, pluhurin për pjekje, kanellën dhe kripën në një pjatë të madhe dhe përzieni derisa të kombinohen mirë. Në një tas tjetër, rrihni së bashku qumështin, vezët, shurupin e panjës dhe ekstraktin e vaniljes derisa të kombinohen plotësisht. Shtoni përbërësit e thatë në përbërësit e lagësht dhe përzieni derisa të kombinohen mirë. Shtoni mollën e copëtuar dhe përziejeni butësisht.

Shpërndani masën në mënyrë të barabartë midis 12 zgavrave në tigan të muffins. Piqeni në 180°C për 25-27 minuta, ose derisa pjesa e sipërme të jetë ngjyrë kafe e artë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet.


Mund t’i mbani në frigorifer për disa ditë dhe t’i shijoni gjatë javës për mëngjes apo një vakt të lehtë.


Lini një koment

Mbani mend, komentet do të aprovohen përpara se të publikohen.