7 PËRFITIME SHËNDETËSORE TË KINOAS

Kinoa (në gjuhen angleze Quinoa) është një drithë i plotë që po rritet me shpejtësi në popullaritet për shkak përfitimeve të shumëta shëndetësore.

Gatimi i kinoas është i ngjashëm me gatimin e orizit, pra zihet me 2-fishin e volumit me ujë (një gotë kinoa me 2 gota ujë).

Shija e saj e mirë dhe neutrale e bën kinoan të përshtatshme për tu shijuar në pjata të ngrohta ose sallata të ftohta, edhe në pjata të kripura edhe në ato të ëmbla, prej mëngjesit deri në darkë.

Më poshtë, disa përfitime shëndetësore nga kinoa:

1. Burim bimor i pasur i proteinave

Një gotë kinoa e gatuar me peshë 185 gram siguron 8.14 gram proteina.

Proteinat në kinoa ofrojnë një gamë të gjerë aminoacidesh. Aminoacidet janë jetike për të mbështetur zhvillimin e muskujve dhe aktivitetin imunitar, ndër funksionet e tjera thelbësore.

Kjo e bën kinoan një zgjedhje të shkëlqyeshme dietike për njerëzit që ndjekin një dietë vegjetariane ose vegane.

Kuinoa, ndryshe nga shumë drithëra të tjerë, është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i lizinës. Ky është një aminoacid thelbësor. Lizina është jetike për sintezën e proteinave. Megjithëse mungesa është e rrallë, ajo mund të shkaktojë një sërë çështjesh mjekësore, pasi lizina luan një rol në procese të tilla si rritja dhe zhvillimi.

2. Përmbajtje e lartë e fibrave

Kinoa ka një përmbajtje të lartë të fibrave krahasuar me drithërat e tjerë, duke siguruar 5.18 g në një gotë të vetme 185 g. Kjo barazohet me të paktën 15.42% të kërkesës ditore të një personi, në varësi të moshës dhe seksit.

Sipas Akademisë Amerikane së të Ushqyerit dhe Dietetikës, konsumimi i mjaftueshëm i fibrave mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të disa gjendjeve shëndetësore, përfshirë kapsllëkun, kolesterolin e lartë, presionin e lartë të gjakut dhe divertikulozën.

Dietat e pasura me fibra gjithashtu mund të ndikojnë në një peshë të shëndetshme. Kjo sepse ushqimet me shumë fibra i ndihmojnë njerëzit të ndjehen më të ngopur për më gjatë, duke ulur potencialisht marrjen e tyre të përgjithshme të ushqimit.

3. Burim antioksidantësh

Kinoa është një burim i mirë i antioksidantëve krahasuar me drithërat e tjerë të zakonshëm në një dietë pa gluten. Shumica e produkteve pa gluten përbëhen nga misri, orizi ose mielli i patates. Këto zakonisht ofrojnë më pak lëndë ushqyese sesa produktet që përdorin quinoa.

Quinoa siguron vitaminë E. Ky është një përbërës antioksidant që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes koronare të zemrës, kancereve të caktuara dhe disa çrregullimeve të syve.

Rregullisht shfaqen studime të reja që konfirmojnë përfitimet shëndetësore të marrjes adekuate të drithërave dhe aftësinë e tyre antioksiduese.

4. Ndihmon në marrjen e manganit

Një gotë kinoa e gatuar përmban 1.17 miligramë (mg) mangan. Kjo përbën rreth 27.43% të marrjes adekuate të manganit për meshkujt dhe 35.05% për femrat.

Mangani është thelbësor për zhvillimin dhe metabolizmin. Ky element gjithashtu punon së bashku me shumë enzima në trup për të mbështetur funksionin e tyre.

5. Burim i mirë i hekurit

Një gotë kinoa përmban 2.76 mg hekur, duke siguruar 34.5% të konsumit të rekomanduar për meshkuj dhe 15.33% për femrat. Ruajtja e niveleve të duhura të hekurit është thelbësore për shëndetin e mirë.

Hekuri është i nevojshëm për një sërë procesesh në trupin e njeriut. Është, për shembull, një pjesë thelbësore e hemoglobinës. Kjo përbërje bart oksigjen në gjak, duke mbështetur energjinë dhe funksionin e qelizave në të gjithë trupin.

Marrja e duhur e hekurit gjithashtu mbështet indin e shëndetshëm lidhës dhe metabolizmin e muskujve.

6. Burimi i folatit

Folati është një vitaminë thelbësore B që luan një rol kryesor në formimin e ADN-së. Është veçanërisht e rëndësishme që gratë të marrin folate të mjaftueshme gjatë shtatëzënësisë për të zvogëluar mundësinë e defekteve të tubit nervor tek foshnjat e tyre, sipas Zyrës së Shtojcave Dietetike (ODS).

Marrja e mjaftueshme e folateve dietike gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e disa kancereve dhe depresionit. Një gotë kinoa e gatuar përmban 77.7 mikrogramë (mcg) folat, ose 19.43% të kërkesës ditore.

Gratë shtatzëna mund të jenë në gjendje të marrin folate të mjaftueshme vetëm duke marrë suplemente të acidit folik. Sidoqoftë, konsumimi i më shumë folateve në dietë mund të zvogëlojë rrezikun e mungesës. Kinoa siguron një proporcion të mirë të vlerës ditore të folateve të një personi.

7. Burim i magnezit

Një gotë kinoa e gatuar përmban 118 mg magnez. Edhe pse sasia e rekomanduar ditore rritet me kalimin e moshës, kinoa është një burim i mirë i mineralit.

Magnezi është thelbësor për funksionimin e më shumë se 300 reaksioneve enzimatike dhe është i pranishëm në çdo qelizë të trupit.

ODS sugjeron që nivelet e ulëta të magnezit kanë lidhje të mundshme me shqetësimet e mëposhtme shëndetësore:

     presion të lartë të gjakut
     sëmundje kardiovaskulare
     diabeti i tipit 2
     migrenë

Sidoqoftë, më shumë kërkime janë të nevojshme për të konfirmuar efektet e magnezit dietik në këto kushte.


Lini një koment

Mbani mend, komentet do të aprovohen përpara se të publikohen.