Salep (pije instant në qese), 10 x 10 copë

Salep (pije instant në qese), 10 x 10 copë

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €8,20 Zbritje

Kur moti bëhet i ashpër, çfarë mund të jetë më e këndshme dhe po aq ngrohëse për ditët e vështira të dimrit. Në një paketë praktike me 10 qese për të krijuar pijen e çastit sipas dëshirës tuaj.

Thjesht zbrazni përmbajtjen e qeskës në një filxhan dhe shtoni ujë të valë. Për një rezultat më të mirë, vendoseni përmbajtjen në një kazan me pak ujë (1 filxhan kafe greke) dhe pasi të fillojë të ziejë, hiqeni nga zjarri, salepi juaj është gati. Salepi është një orkide nga llamba e së cilës prodhohet pija me të njëjtin emër. Kjo orkide rritet dhe kultivohet në malet e larta të Ballkanit dhe Lindjes së Mesme. Ka veti shëruese sepse përmban substancat medicinale arabin dhe tragakantinë dhe shumë niseshte, e cila kur tretet në ujë krijon një xhel të lëngshëm dhe ngjitës. Konsiderohet i përshtatshëm për lehtësimin e kollës, astmës dhe dhimbjes së stomakut, vepron kundër dizenterisë, ndërkohë që stimulon ndjeshëm sistemin imunitar. Gjithashtu, i atribuohen vetitë afrodiziake dhe prandaj në kohët e lashta quhej "Satyreion".