Patëza nga hikërrori, 500g

Patëza nga hikërrori, 500g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €5,10 Zbritje

Petëzat e hikërrorit janë një burim i shkëlqyer i proteinave. Si shembull përmendim se 100 gr. hikërror përmbajnë 11-14 gr. proteina. Janë të pasura me vitamina të kompleksit B dhe kryesisht me riboflavinë (B2) dhe niacinë (B3), me vitamina E dhe K, ndërsa përmban shumë metale dhe elementë gjurmë (kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, zink, mangan. , selen dhe bakër). Ato na sigurojnë edhe fibra të mjaftueshme, si 100 g. hikërror përmbajnë 10 g. fibra, ndërsa është një ushqim i pasur me flavonoide, substanca me efekte të forta antioksiduese dhe antiinflamatore. Hikërrori nuk përmban gluten, kështu që mund të konsumohet nga ata që janë intolerantë ndaj tij (koeliak). Hikërrori, për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave bimore dhe karbohidrateve komplekse, është i mirë për njerëzit me kolesterol të lartë, pasi ndihmon në uljen e tij.
Ato mund të konsumohen në një pije me bazë bimore të zgjedhjes suaj si bajame, kokosi, oriz ose tërshërë, ose në kos.