Fluska kokosi BIO, 200g

Fluska kokosi BIO, 200g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €2,50 Zbritje

Kokosi është në fakt një frut, jo një kërri. Kokosi është pjesë e dietës ditore të shumë njerëzve. Arrat e kokosit ndryshojnë nga frutat e tjera në faktin se përmbajnë sasi të mëdha uji dhe kështu kanë potencialin të grumbullohen të papjekur dhe lëngu që përmbajnë mund të konsumohet si pije. Aroma e saj të kujton plazhet ekzotike, përveçse tejet të shijshme, ka edhe disa përfitime shëndetësore.

1. Ndihmon në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të sheqerit në gjak
Mungesa e manganit mund të kontribuojë në intolerancën e glukozës. Qumështi i kokosit është një nga burimet më të mira të manganit. Mungesa e manganit në trupin tonë mund të kontribuojë në intolerancën ndaj glukozës.
2. Ndihmon në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës
Qumështi i kokosit përmban bakër dhe vitaminë C, të cilat janë thelbësore për forcën, fleksibilitetin dhe elasticitetin e lëkurës sonë.
3. Ndihmon në ruajtjen e kockave të shëndetshme dhe të forta
Është i pasur me fosfor, i cili së bashku me kalciumin formojnë kocka të forta. Në fakt, ai furnizon trupin tonë me kripërat e nevojshme të fosfatit, për densitetin e duhur të kockave dhe për parandalimin e osteoporozës.
4. Redukton rrezikun e anemisë
Mungesa e hekurit mund të jetë një burim i anemisë. Një filxhan qumësht kokosi në ditë siguron pothuajse një të katërtën e marrjes së rekomanduar ditore të hekurit.
5. Ndihmon në relaksimin e muskujve dhe nervave
Qumështi i kokosit është një burim i mirë i magnezit, thelbësor për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve si dhe reduktimin e mbindjeshmërisë së sistemit nervor qendror.
6. Ndihmon në ruajtjen e peshës
Kokosi është i pasur me fibra dhe është një lëndë ushqyese thelbësore për ata që duan të mbajnë peshën e tyre në nivelet që dëshirojnë. Yndyra e ngopur që përmban qumështi i kokosit ndihmon trupin të metabolizohet menjëherë dhe të shndërrojë yndyrën në energji.
7. Ndihmon në reduktimin e inflamacionit të kyçeve
Kokosi dhe qumështi i tij përmbajnë selen, i cili është një antioksidant i mirë. Ai kontrollon nivelet e radikaleve të lira në trup, duke ndihmuar kështu në lehtësimin e simptomave të artritit.
8. Ndihmon në uljen e presionit të gjakut
Nivelet e larta të kaliumit të tij kanë një efekt të shkëlqyer të dobishëm në presionin e lartë të gjakut.