Elb Miso, 345g

Elb Miso, 345g

Okinawa

Çmimi i zakonshëm €8,10 Zbritje

Produkt nga Japonia, 100% organik dhe i preferuar nga veganët.  Miso me Elb është fide e fermentuar e sojës dhe elbit me shtojcë të kripës së detit dhe kulturës "që" përdoret në kuzhinën japoneze. "Ajo" është përgatitur nga orizi i zier, kokërra soje dhe kultura probiotike e Aspergillus oryzae. Miso Okinawa prodhohet nga teknikat tradicionale shumëvjeçare japoneze të fermentimit. Për shkak të shijes së këndshme përdoret pikërisht miso elbi (mugi miso). Është me shije të njelmët të shijshme dhe është e shkëlqyer për shtesa në supë me erëza (supë miso e njohur), ushqime, ushqime alga të detit dhe perime dhe me salca të ndryshme. Kur përgatitet një supë, është e rëndësishme të dini se miso duhet shtuar në fund, përzier me pak ujë kur perimet janë gatuar. Supa nuk guxon të vloj prapë sepse do të humbë përbërësit e saj të vlefshëm. Një lugë çaji është e mjaftueshme për rreth 3 dcl supë.