Boronicë e egër pluhur, 75g

Boronicë e egër pluhur, 75g

Bobice

Çmimi i zakonshëm €21,00 Zbritje

Boronicat pyjore janë shkurre shumëvjeçare me origjinë nga Amerika e Veriut, ku këto manaferra rriten kryesisht edhe sot. Frutat e freskëta dhe të pjekura kanë kryesisht ngjyrë vjollcë dhe ndonjëherë mund të jenë më të errëta, pothuajse e zezë. Boronicat janë një super ushqim i vërtetë: Ato janë të pasura me lëndë ushqyese dhe sjellin shumë përfitime shëndetësore, ndërkohë që janë të ulëta në kalori. Boronicat e egra kanë veti të forta anti-inflamatore dhe mund të ndihmojnë në kontrollin e simptomave që lidhen me artritin reumatoid. Konsumimi i boronicave mund të përmirësojnë ndjeshëm gjendjen shpirtërore tek fëmijët dhe të rinjtë e moshës 18 deri në 21 vjeç. Ato janë të shkëlqyera për të parandaluar rrudhat, plakja e lëkurës ose celuliti.

Disa nga efektet e njohura:
- stimulon funksionet njohëse të trurit
- mund të përmirësojë ndjeshëm gjendjen shpirtërore tek fëmijët dhe të rinjtë, zvogëlon rrezikun e diabetit të tipit 2
- promovon mikroflora të shëndetshme të zorrëve
- mbron ADN-në nga dëmtimi i radikaleve të lira
- mund të ndihmojë në kontrollin e simptomave të artritit reumatoid
- parandalon rrudhat
- një nga ushqimet më të mira për venat me variçe