Bajame greke, 200g

Bajame greke, 200g

OLA BIO

Çmimi i zakonshëm €6,20 Zbritje

Bajamet janë lloji i arrave më të pasura me lëndë ushqyese.

Një porcion (rreth 20 bajame, që janë rreth 2 grushta) është një burim i shkëlqyer i vitaminës E dhe magnezit, një burim i mirë i proteinave dhe fibrave, ato ofrojnë kalium, fosfor, hekur, acide yndyrore të pangopura dhe të pangopura dhe janë të ulëta në yndyrna të ngopura dhe pa kolesterol. Ato janë gjithashtu një burim shumë i mirë i kalciumit: një filxhan me bajame na jep aq kalcium sa një copë e vogël feta!

Bajamet janë një burim i mirë i:

•fibra vegjetale

•proteina

•kalcium

•hekuri

•vitamina E dhe folati

•Acidet yndyrore mono të pangopura dhe të pangopura (acidet yndyrore o-6 dhe o-3 në një sasi më të vogël)

•Flavonoidet (në lëvozhgë)

•fitosterolet.

Si të bëni qumësht bajame

Përdorni një filxhan me bajame të papërpunuara, vendosini në një tape dhe mbushni me ujë. Ndryshoni ujin çdo 8 orë.

Kur të kalojnë 24 orët, hidhni ujin, pastroni nga lëkura bajamet e njomura dhe rrihni bajamet e bardha në blender me pak ujë. Në fund e kulloni me napë dhe keni një pije të shëndetshme me bajame.