Argjilë e gjelbërt e imët, 1kg

Argjilë e gjelbërt e imët, 1kg

La Finestra

Çmimi i zakonshëm €12,50 Zbritje

Karakteristikat shëruese të argjilës janë të njohura mirë në mjekësinë e qytetërimeve antike. Argjila e gjelbërt nxjerr substanca të dëmshme nga lëkura, veçanërisht toksinat, por edhe dhjamin e vjetër. Në këtë mënyrë, balta e gjelbërt pastron poret dhe në të njëjtën kohë i jep lëkurës minerale të vlefshme që e rinojnë dhe e forcojnë atë: silic, alumin, hekur, kalcium, magnez, oligoelement, titan dhe përbërës të tjerë natyralë. Argjila e gjelbërt heq butësisht shtresën e qelizave të vdekura dhe kryen një shtresim të butë dhe në përgjithësi ndihmon lëkurën të rigjenerohet vetë. Po kështu, rrit qarkullimin e gjakut dhe tonifikon lëkurën duke rezultuar në një pamje të freskët dhe të pushuar.

Udhëzimet për përdorim:

Maskë - përzieni 2-3 lugë argjile të gjelbër me ujë, vendoseni në fytyrë të pastër në një shtresë të trashë, lëreni për 20-25 min, pastaj hiqeni butësisht me një pambuk të ngrohtë dhe të lagur.

Banjë - Mbushni vaskën me ujë dhe shtoni 3-4 lugë argjilë të gjelbër. Qëndroni në një banjë të tillë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni trupin me ujë të vakët.